preloader


SWEETALKS

SweetTalks 2024

Sobota 15. června od 15:00 hodin.

Série přednášek patriotů Frýdku-Místku, která proběhne při festivalu Sweetsen fest 2024.
Budeme se na vás těšit v těžce undergroundových prostorách stodoly ve frýdeckém Faunaparku.

15:00 - 15:30 - Roman Göttlicher, Až po depresích jsem začal žít svůj život.
ROMAN GÖTTLICHER Po studiu VŠ se ponořil do bádání o dějinách starověkého Předního východu. Poté se stal učitelem na střední škole, odkud však po krátké době odešel s tím, že učení není jeho silná stránka a měl by dělat něco, co mu jde. Vrhnul se tedy do podnikání, 12 let provozoval fitcentrum. Aby poskytoval kvalitní služby, prošel mnoha školeními, např. psychoterapeutickým výcvikem, stal se instruktorem DNS prof. Koláře a mnoha dalšími. A nakonec zjistil, že vlastně pořád učí a že ho to baví. Tak se tedy vrátil k učení a v roce 2023 obdržel cenu pro nejinspirativnější učitele Global Teacher Prize Czech Republic.

AŽ PO DEPRESÍCH JSEM ZAČAL ŽÍT SVŮJ ŽIVOT.
Deprese v dospívání pro mě bylo hodně temné období, ale s odstupem času vidím, že to byl vlastně obrovský dar, který mi umožnil žít jinak. Když se podívám nazpět, tak v dospívání jsem si jen stěží dokázal představit, že jednou budu žít tak radostný, naplněný a úspěšný život, jako žiju teď. Takže co mi vlastně deprese dala? A proč to bylo tak důležité? Rozhodně to nebyla nějaká růžová přímočará cesta bez klopýtnutí. Dnes vidím, že to byla příležitost.
15:30 - 16:00 - Lucie Šidlová, Veřejný prostor a možnosti jeho kultivace
Vystudovala architekturu v Brně, pak pracovala několik let v atelieru v Praze, který se zabýval hlavně dřevostavbami. Po návratu do rodného kraje byla léta na volné noze a od roku 2022 je hlavní architektkou města Frýdek-Místek. Mimo profesi je nejvíce vytížená svými třemi dětmi, psy a kocourem. Má ráda přírodu, zahradu, výlety, milou a veselou společnost, tvoření všeho druhu, pohodu, víno a saunu. Ráda by přispěla ke kultivaci města FM a vkusu obecně.

VEŘEJNÝ PROSTOR A MOŽNOSTI JEHO KULTIVACE
Jak vnímáme veřejný prostor? Co způsobuje, že se v něm cítíme příjemně? Jak jde zlepšit jeho kvalitu?
Zkusme se podívat na naše vnímání svého okolí včetně uvědomování, co potřebujeme a co nám dělá dobře.
Představme si, že veřejný prostor potřebuje péči jako náš byt, dům nebo zahrada. Tento přístup je mi jako ženě - architektce blízký a zahrnuje např. tyto úhly pohledu - rovný přístup (feminismus v urbanismu zahrnuje nejen ženskou otázku, ale i další oblasti: sociální, zdravotní), ekologickou ohleduplnost, uměřenost a udržitelnost, zapojení veřejnosti (participaci), regulaci...
Ukážeme si příklady veřejných prostranství a jejich pozitivních změn.
Architektura má moc pozitivně ovlivňovat lidi, využijme toho.
16:00 - 16:30 - Tomáš Mitura, Zrůda nebo anděl
TOMÁŠ MITURA
vystudoval pražskou AVU, a to nejprve v ateliéru prof. Milana Knížáka, později diplomoval v ateliéru Martina Mainera. Jeho působení na škole, kde především maloval, doplnilo později tetování a účinkování v kapelách jako Lezok, Vole a Sněť. Do hraní tak zapojil své zkušenosti z výtvarné školy a všem svým kapelám přispěl po vizuální stránce. To se později “profláklo” na metal/punkové scéně, proto má Tomáš na kontě již desítky designů triček, desek a audio kazet, a to nejen u nás v Česku, ale i v zahraničí. Sněť v roce 2022 odmítla převzít cenu “Anděl” za rockové album roku.

ZRŮDA NEBO ANDĚL
Představa maloměšťanské střední třídy o životu pražského umělce a zase zpět.
 
17:00 - 17:30 - Filip Gavlas, Aneb jak jsem došel k tomu, kým jsem nyní
FILIP GAVLAS
Trenér státní reprezentace taekwondo a vedoucí jedné z největších taekwondo škol v ČR. Trojnásobný mistr Evropy a mnohanásobný mistr ČR ve sportovním boji taekwondo. V současnosti i trenér dětí, mládeže a dospělých ve Škole Taekwon-do ITF Frýdek-Místek. Občasně také herec, výškový akrobat, cirkusák, produkční či produkťák.

ANEB JAK JSEM DOŠEL K TOMU, KÝM JSEM NYNÍ
Jak skloubit neskloubitelné, osobní time management, propojování nepropojitelných věcí. Hledání příležitostí, pozitivní vhled, osobní příběh. Nebuď líný, neuč se motivovat, nauč se disciplíně. Prostě to jde!
17:30 - 18:00 - Ondřej Baszczyňski, Co má věda a horolezectví společného?
ONDŘEJ BASZCZYŇSKI
Původní obyvatel Frýdecko-Místecka z obce Vyšní Lhoty, nyní obyvatel severočeských Sudet. Po dokončení doktorského studia ve skupině prof. A. Holého (spoluobjevitele tenofoviru) se odebral na další studijní pobyt do Anglie, kde žil necelé dva roky. Po návratu z Anglie pracoval na Ústavu Organické Chemie a Biochemie AVČR. Jako první získal start-up grant nadace Experientia na projekt cíleného doručení léčiv. V současné době vyučuje na Univerzitě Karlově v Praze. Mimo to je vášnivým horolezcem, absolvoval horolezecké výpravy do Gruzie a Pákistánu, v současnosti nejraději leze v labských pískovcích.

CO MÁ VĚDA A HOROLEZECTVÍ SPOLEČNÉHO?
V přiděleném časovém intervalu se Vám budu snažit sdělit, jak jsem přišel ke studiu organické chemie a proč se věnuji právě cílenému doručení léčiv. Během studií VŠ jsem zjistil, že je důležité provozovat nějaký sport jako protipól psychicky náročné práce. To mě později vedlo ke kombinaci vědeckého bádání s lezením po skalách, které mě zaválo z Beskyd do severních Čech.
18:00 - 18:30 - Pavel Sabela, Pěší turistika na dlouhé vzdálenosti
PAVEL SABELA
Obyvatel Frýdku-Místku. Hiker, který za posledních 7 let nachodil přes 21.000 km, na trailech strávil téměř 3 roky. Je držitelem tzv. Triple Crown což znamená, že prošel Appalachian Trail, dvakrát Pacific Crest Trail (PCT) a také tu nejdelší – Continental Divide Trail (CDT) čítající necelých pět tisíc kilometrů dlouhý výšlap.

Dále jako první Čech prošel Arizona Trail, GR 20, která prochází ostrovem Korsika, trail GR223, jež vede po obvodu ostrova Menorca, trasu z Ubľa (hranice Ukrajiny a Slovenska) do Frýdku Místku, absolvoval Stezka Českem severní část – tam a zpět 2000 km... a dále spoustu kratších stezek, hlavně v Beskydech.

PĚŠÍ TURISTIKA NA DLOUHÉ VZDÁLENOSTI (LONG DISTANCE HIKING)
Ve zkratce Vám budu povídat o tom proč chodím dlouhé trasy a co mě k tomu vedlo. Co je to ultralight backpacking a proč jsem jeho vyznavačem.

JAK VZNIKLY SWEETALKS

Bylo nebylo si jednoho dne tři frýdečtí rodáci řekli, že je v tom našem Fajném Mjestě tolik lidí, kteří mají co říct, že by bylo hříchem jim k tomu nedat prostor. Naším cílem bylo inspirovat, sdílet poznatky, silné životní příběhy i splněné dětské sny. A tak vznikl první ročník konference SweetTalks 2020, konaný v poslední den festivalu Sweetsen fest. Bylo narváno a ohlasy byly skvělé, takže další ročník byl takřka jistotou.

CO TO JE

Je to setkání.
Je to inspirace.
Je to poznání.

Konkrétně se jedná o konferenci 6 řečníků, osobností Frýdku-Místku. Ti kývli na to, že bez nároku na honorář budou 20 minut mluvit o tom, co je jejich srdci blízké. 
Jo a je to zdarma :-)

PROČ TO DĚLÁME

Děláme to pro vás. Protože vám chceme nabídnout akci, která ve Frýdku-Místku nemá obdoby.
Děláme to pro sebe. Protože sami sedíme v prvních řadách, hltáme slova řečníků, máme plno dotazů a žijem z toho ještě dlouhé měsíce poté.
Děláme to pro město. Je nám vcelku fuk, jestli nás v sále bude 10 nebo 200. Již dopad prvního ročníku SweetTalks byl enormní, a to jak na posluchače, tak i řečníky, ale také i na naše město.

KDO ZA TÍM STOJÍ

Petr Gaj
Workáč, který začal jako kuchař a dostal se k učení na vysoké škole, psychologické první pomoci ve zdravotnictví a především... pořádání SweetTalks. Jo a krom toho pořádá tábory pro děti a coby saniťák zachraňuje lidské životy.

Radek Chrobák
Taková práce všeho druhu. Snad spíše Ferda Mravenec, než Brouk Pytlík. Cestovatel se specializací na Prdelistány, tedy chudé a nejhornatější země světa. Také psycholog a ultramaratonec.

Kateřina Frainšicová
Šéfka toho všeho. Psycholožka, a maminka dvou dětí s rozumem i srdcem na pravém místě.

   
  

Děkujeme Moravskoslezskému kraji za poskytnutí neinvestiční dotace na projekt Sweetsen Fest 2024 z prostředků svého rozpočtu.

Děkujeme Statutárnímu městu Frýdek-Místek za poskytnutí neinvestiční dotace na projekt Sweetsen Fest 2024 z prostředků svého rozpočtu.


  
 
Festival Program Praktické Charita Partneři